Fremover bliver støtte, der er sat op til genbestilling, automatisk genbestilt i SPSA. Det betyder, at du ikke længere skal genbestille støtten hvert halve år. SPSA genbestiller i stedet automatisk støtten for det kommende halvår.
Som led i at lette administrationen af SPS og sikre hurtigere støtte, er SPSA blevet opdateret, så genbestilling af støtte fremover sker automatisk.
Med den nye funktion behøver du ikke længere selv at foretage genbestillinger af støtte til elever og studerende med en varig funktionsnedsættelse og et varigt støttebehov. Fremover skal du kun foretage dig noget, hvis en elev eller studerendes støttebehov ændrer sig.
Støtte, der er sat op til genbestilling, bliver fremover automatisk genbestilt to gange om året. De konkrete datoer vil blive meldt ud på spsu.dk, men vil være medio juni (genbestilling for efteråret) og medio december (genbestilling for foråret).
SPSA vil automatisk genbestille det antal timer, som vi i styrelsen tidligere har bevilget. Du har mulighed for selv at foretage genbestillingen, hvis du ønsker at genbestille et færre antal timer.
Hvis elevens eller den studerendes støttebehov ændrer sig, kan du gøre følgende i SPSA:
Der er tilføjet en ny kolonne i ’Bevillingslisten’, hvor du kan se, om genbestillingsmuligheden er aktiv, sat på pause eller stoppet. Det er også fra bevillingslisten, du har mulighed for at sætte den automatiske genbestilling på pause, stoppe den og aktivere den igen.
Hvis du sætter en genbestilling på pause, springer SPSA genbestillingen over i det kommende halvår. Genbestillingen bliver derefter automatisk aktiveret igen.
Hvis du stopper en genbestilling, bliver den inaktiv og vil ikke automatisk blive aktiveret igen. For at sætte den automatiske genbestilling i gang igen, kan du enten:
Herefter bliver den automatiske genbestilling aktiveret igen.
Bemærk, at aktivering af den automatiske genbestilling i forbindelse med en manuel genbestilling først bliver implementeret i SPSA i slutningen af april.
SPSA genbestiller automatisk støtten ud fra den oprindelige bevilling.
Hvis du vil genbestille færre timer, end vi tidligere har bevilget, skal du genbestille støtten manuelt i SPSA. Det er ikke muligt at genbestille flere timer, end vi har bevilget.
To gange om året, den 1. maj og den 1. november, åbner vi for ansøgninger og genbestillinger af støtte til det kommende halvår. Det betyder, at det den 1. maj og den 1. november bliver muligt for dig at genbestille støtte manuelt, inden de automatiske genbestillinger bliver gennemført.
Den 1. maj og den 1. november undersøger SPSA også, om eleven eller den studerendes støtte er blevet anvendt. Hvis der i løbet af det seneste kalenderår ikke er foretaget genbestillinger eller søgt refusion for støtte, som er sat til genbestilling, bliver den automatiske genbestilling stoppet. Du kan fortsat selv genbestille støtten manuelt.
Titel: Styrelsen for Undervisning og Kvalitet
Titel: Styrelsen for It og Læring