Vi åbner for ansøgninger 1. november 2020

Fra 1. november kan du oprette ansøgninger til foråret 2021.

Søg med automatisk tildeling og vær med til at nedbringe sagsbehandlingstiden

Du skal søge med automatisk tildeling, når systemet giver mulighed for det. Når du opretter en ansøgning i SPS2005, kan du i ansøgningsbilledet se, hvilke ydelser du kan søge med automatisk tildeling til eleven eller den studerende.

Du kan blandt andet søge om genbevilling af studiestøttetimer, ramme til Nota og tolketimer på denne måde.

Når du søger med automatisk tildeling får eleven eller den studerende en bevilling med det samme, og støtten kan sættes i gang hurtigere. Når du bruger automatisk tildeling, er du samtidig med til at nedbringe den samlede sagsbehandlingstid.

Du kan finde trin for trin vejledning til, hvordan du genansøger med automatisk tildeling på spsu.dk

Du kan finde en videovejledning til, hvordan du genansøger med automatisk tildeling på spsu.dk

Søg om it-startpakke og programpakke med automatisk tildeling (gælder ikke videregående uddannelser)

Når du søger om en it-startpakke eller programpakke med automatisk tildeling får eleven en bevilling med det samme, og hjælpemidlerne når derfor hurtigere frem til eleven.

Det er et krav, at eleven er testet med Ordblindetesten, da testresultaterne fra Ordblindetesten skal indtastes i ansøgningen.

Du kan finde trin for trin vejledning til, hvordan du søger om it-startpakke eller programpakke med automatisk tildeling på spsu.dk

Du kan finde en videovejledning til, hvordan du søger om it-startpakke eller programpakke med automatisk tildeling på spsu.dk

Du skal vedhæfte en forløbsbeskrivelse, når du søger om genbevilling af studiestøttetimer

Når du søger om genbevilling af studiestøttetimer, skal du vedhæfte en forløbsbeskrivelse i SPS2005. Det gælder både for ordblinde elever og studerende og elever og studerende med psykiske funktionsnedsættelser.

Forløbsbeskrivelsen skal udarbejdes med udgangspunkt i en evaluering af forløbet og en vurdering af det fremadrettede behov for støtte. Styrelsen fører tilsyn med, at der bliver vedhæftet forløbsbeskrivelser i SPS2005.

Hvis studiestøttetimerne er afholdt af en leverandør (gælder kun videregående uddannelser), skal leverandøren sørge for, at forløbsbeskrivelsen bliver udarbejdet og uploaded i SPS2005.

Vi har udarbejdet skabeloner til forløbsbeskrivelsen, som støttegiveren kan benytte. Det er ikke et krav, at støttegiveren bruger denne skabelon, men forløbsbeskrivelsen skal som minimum indeholde de oplysninger, der er medtaget i skabelonen.

Skabelon for forløbsbeskrivelse VEU, UU
Skabelon for forløbsbeskrivelse VU

Kontakt

  • Kontoret for Specialpædagogisk Støtte

    Titel: Styrelsen for Undervisning og Kvalitet

    sps@stukuvm.dk

    +45 3587 8586

    Telefontid: Tirsdag og torsdag kl. 9 -12