Hvis du har sprog- eller talevanskeligheder og går på avu, FVU, OBU, AMU eller TAMU, kan du have brug for studiestøttetimer.
Flere funktionsnedsættelser kan give sprog- og talevanskeligheder. Det kan fx være sprogforstyrrelsen DLD (developmental language disorder) eller stammen.
Hvis du har sprog- og talevanskeligheder, kan det give dig udfordringer på uddannelsen. Hvilke udfordringer du oplever, afhænger af hvordan dine vanskeligheder viser sig.
Hvis du har DLD, kan du fx have svært ved at gøre dig forståelig og formulere dig fyldestgørende i faglige sammenhænge – både mundtligt og skriftligt. Hvis du stammer, kan du måske opleve udfordringer med mundtlige fremlæggelser eller eksamen. Det kan også være, at dine sprog- og talevanskeligheder gør det svært at deltage i faglige og sociale fællesskaber på uddannelsen.
Du kan også have udfordringer med:
Hvis du har sprog- og talevanskeligheder kan du få studiestøttetimer gennem SPS-ordningen.
Læs om studiestøttetimer, og hvad støtten kan indeholde
Det er den SPS-ansvarlige på dit uddannelsessted, som søger om SPS til dig. Du skal derfor kontakte den SPS-ansvarlige på uddannelsesstedet, hvis du har behov for støtte til din uddannelse.
Se video og læs om, hvordan du søger SPS
Du skal have dokumentation for dine sprog- og talevanskeligheder med første gang, du har en samtale med den SPS-ansvarlige på uddannelsesstedet.
Dokumentation for sprog- og talevanskeligheder kan fx være:
Den SPS-ansvarlige kan hjælpe dig med at finde ud af, hvilken dokumentation du har brug for.
Hvis du tidligere har fået SPS for din funktionsnedsættelse på en anden uddannelse, behøver du ikke aflevere den samme dokumentation igen.
Du kan sige til den SPS-ansvarlige på dit nye uddannelsessted, at du har fået SPS før, og at du allerede har afleveret dokumentation.
Titel: Styrelsen for Undervisning og Kvalitet